Blog przeniósł się na nową platformę. Zapraszam na www.pozytywnypies.pl

środa, 31 sierpnia 2011

5 najważniejszych komend dla psa

Napping Dog

Gdy Tabo był jeszcze szczeniakiem wpadłem na pomysł, że stworzę arkusz kalkulacyjny do którego będę dopisywał komendy których go nauczyłem. Wewnątrz arkusza jest nazwa komendy, typ komendy, opis powiązanego z nią działania, oraz stopień zaawansowania w jej nauce. Arkusz stworzyłem po to, aby nie zapomnieć komend, których kiedyś Tabo uczyłem, aby wszyscy w rodzinie używali tych samych komend do tych samych celów oraz, aby ewentualnie przekazać tę listę osobie, której powierzę swojego psa na parę dni.

Powoli kończą się wakacje, a ja wraz z Tabo już w piątek wracamy na prac treningowy. Przejrzałem więc wszystkie komendy w arkuszu i zadałem sobie ważne pytanie. Które komendy są według mnie najważniejsze? Poniżej mój prywatny ranking.

Stój

Moim zdaniem najważniejszą komendą jaką można nauczyć psa to po prostu "stój". Chodzi o to, aby pies się zatrzymał w miejscu i nic nie robił. Moim zdaniem jest to komenda po prostu ratująca życie. Wiele osób twierdzi, że najważniejszą komendą jest przywołanie, ale osobiście się z tym nie zgadzam, gdyż istnieją sytuacje, gdzie nie chcesz, aby Twój pies do Ciebie podbiegł. Wyobraźmy sobie, że jakimś cudem Twój pies zobaczył gołębia po drugiej stronie ulicy, zerwał się i za nim pobiegł. Gołąb odleciał, pies stracił zainteresowanie, a na ulicy pojawił się ruch. Ostatnią rzeczą jaką chcesz, to by Twój pies radośnie do Ciebie przybiegł.

Kolejnym plusem komendy "stój" jest to, że będziesz jej używać w trakcie uczenia nowych zachowań. Dla przykładu, gdy nauczysz psa robienia przewrotu przez plecy, możesz go nauczyć kładzenia się na plecach poprzez werbalne zatrzymanie go w połowie wykonywania znanego mu przewrotu.

Zostań

"Zostań" jest komendą nakazującą psu pozostanie w pozycji w której się znajduje. Jeżeli siedzi, ma siedzieć do odwołania, jak stoi, to ma stać itd. Komenda zostań jest po prostu przydatna w każdej sytuacji, gdzie potrzebujesz statycznego psa. Jak do domu wchodzą goście, to chcesz, aby pies poczekał zamiast skakał na wszystkich. Często komenda "stój" jest używana w kombinacji z "zostań". W przypadku sytuacji, gdy właściciel i pies są po dwóch stronach ruchliwej ulicy, nie tylko chcesz, aby Twój pies się zatrzymał, ale również, aby pozostał na swoim miejscu.

Zostaw

W Polsce ludzie uwielbiają syf. Jestem zdaniem, że jest to chyba nasza chluba narodowa. Uwielbiamy zostawiać kupy swoich pupili na trawnikach, wyrzucać tony chleba dla gołębi na skraju lasu, a śmieci naszym zdaniem najlepiej komponują się z zielenią. Krótko mówiąc, nasze czworonogi bez przerwy mają okazję wywęszyć odpadki o których nam się nawet nie śniło. Komenda "zostaw" nakazująca psu zaprzestanie interesowania się obiektem okazuje się bardzo przydatna.

Do mnie

Komenda "do mnie" i inne pochodne typu "noga", mająca na celu przywołanie psa, jest naturalnie bardzo ważną komendą. Warto nauczyć psa, że opłaca mu się do Ciebie przyjść nawet jeżeli otoczenie jest strasznie podniecające, wokół jest tona psów, a na ziemi leżą bochenki chleba.

Siad

Komenda "siad" jest bardzo fajną sprawą, bo może być wykorzystywana jako komenda wykluczająca inne zachowanie. Chodzi głównie o to, że jak pies siedzi, to nie skacze. Jeżeli powiemy psu, aby usiadł w sytuacjach, gdy normalnie skacze, to nie będzie skakał, bo nie da się skakać siedząc.

W domu siadanie osobiście wykorzystuję też do pewnych rytuałów. Dla przykładu Tabo siada zanim dostaje jeść i jest zwalniany, gdy miska stoi już na podłodze. Innym przykładem jest wyjście na dwór. Tabo został nauczony, że zanim wyjdziemy to siada przed drzwiami czekając na założenie mu obroży, otworzenie drzwi i zwolnienie go z siedzenia. Dużo psów strasznie podnieca się perspektywą wyjścia na dwór i w rezultacie na klatkę schodową wypada w kompletnym amoku. Nauczenie psa, że nie wyjdzie na dwór, jeżeli spokojnie nie usiądzie i nie poczeka na obrożę, skutecznie eliminuje tego typu głupawkę.

Jakie komendy są najważniejsze według Ciebie? Podziel się nimi w komentarzu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz